Cukorbetegség lábzsibbadás, Cukorbetegség
Tartalom
Pető Intézet hallgatóinak Amit a cukorbetegségről tudni kell A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, melynek oka, hogy a szervezet nem tudja a táplálékból nyert szőlőcukrot hasznosítható energiává alakítani. A vérből megemelkedett vizeletmennyiség kíséretében kiürül a szőlőcukor, innen ered a betegség neve, melyet középkori orvosok a vizelet megkóstolásával diagnosztizáltak.
A cukorbetegség típusai: — 1-es típus inzulinfüggő általában gyermek- vagy serdülőkorban lép fel. Ilyenkor a szervezetben kevés az inzulin, vagy teljesen hiányzik.
Jellemzője az, hogy cukorbetegség lábzsibbadás hasnyálmirigy termel cukorbetegség lábzsibbadás, de a szervezet nem tudja azt felhasználni.
A terhesség után rendszerint spontán megszűnik, de az érintett nők körében nagyobb a cukorbetegség későbbi cukorbetegség lábzsibbadás kockázata. A cukorbetegség leggyakoribb tünetei: — 1-es típusú cukorbetegség esetén ingyenes vércukormérés fokozódó szomjúság- éhségérzet, vizelet mennyiség megnövekedése, drasztikus súlycsökkenés, erős fáradtságérzés melyek rendszerint napok, hetek alatt jelentkeznek — 2-es típusú cukorbetegségnél a tünetek lassan, évek, évtizedek alatt fejlődnek ki, mint a kifejezett szomjúság- és éhségérzet, gyakori vizeletürítés, ingerlékenység, látásromlás, bőrviszketegség, gyulladásos folyamatok, sebek lassú gyógyulása, megnő a fertőzésre való hajlam, kéz- és lábzsibbadás.
Kapcsolat Diabetológia A cukorbetegség diagnosztizálásával, kezelésével foglalkozó szakterület a diabetológia. Sokszor csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott stádiumról beszélhetünk. A diabétesz előszobája: az inzulinrezisztencia Az inzulinrezisztencia azt cukorbetegség lábzsibbadás, hogy ugyanakkora inzulinhatáshoz nagyobb mennyiségű inzulinra van szükség, és ha ez fokozódik, az inzulintermelődés végképp elégtelenné válik a szükségletekhez képest. A csökkent glükóz-toleranciára terheléses vércukor-vizsgálattal derülhet fény. Fontos tudni, hogy megfelelő kezeléssel ez a helyzet az esetek egy részében még visszafordítható.
Számoljon a szövődmények lehetőségével! Az 1-es cukorbetegség lábzsibbadás cukorbetegség esetén figyelni kell a szemfenéki erek, a vese hajszálereinek, valamint az idegrostokat ellátó erek károsodására.
A 2-es típusú cukorbetegség esetén a szívkoszorúerek megbetegedésére, az agyi érrendszeri betegségekre és a perifériás erek szűkülésére. A diabéteszes láb kialakulásának fő okai között tartják számon a vegetatív idegrendszer cukorbetegség lábzsibbadás, ami részben az érző és mozgatóidegek károsodását jelenti, és ami leggyakrabban az alsóvégtag nem balesetből eredő amputációjához vezet.
Megelőzni könnyebb, mint gyógyítani! Előzze meg a diabéteszes láb kialakulását: ellenőrizze talpát, lábát naponta, mossa langyos vízben, szappannal, majd törölje szárazra.
Vágja egyenesre a körmöket, távolíttassa el a bőrkeményedéseket, viseljen szakember által javasolt diabéteszes cipőt és zoknit, körömgomba esetén forduljon szakorvoshoz. Félévente-évente végeztessen lábvizsgálatot szakemberrel.
- Endokrinológiai fogalmak Ez a weboldal sütiket cookie használ a látogatói élmény javítása érdekében, releváns hirdetések jelenítése, küldése miatt és az oldal forgalmának elemzése céljából.
- Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.
- Ezt sokan nem tudják: a láb deformitásai cukorbetegséget jelezhetnek! - EgészségKalauz
Tegyen meg mindent, hogy elkerülje a cukorbetegséget! Előzze meg az elhízást, törekedjen egészséges táplálkozásra, mozogjon rendszeresen!
Tesztelje magát!